ספקיות אינטרנט
018
מדריכים
חבילות טלוויזיה

הגדרת דואר אלקטרוני

דואר אלקטרוני

כמה כיף להשתמש בתיבת הדואר האלקטרוני. מדובר באחד התוספים החשובים והיעילים ביותר שסיפקה לנו מהפכת האינטרנט, ועבור רבים הוא הפך כבר מזמן לצורת ההתקשרות המרכזית עם העולם החיצון. אבל, זה עדיין לא אומר שפשוט כל כך להשתמש בכלי הזה. אם כן, כיצד מתבצעת הגדרת דואר אלקטרוני?

קצת על הדואר האלקטרוני

למעשה, כבר בשנות השישים התאפשרה פעולה דומה לשליחת הדואר האלקטרוני: שליחת טקסטים בין מחשב למחשב. כיום, עניין זה מתבצע באמצעות שרת או כמה שרתים, אשר למעשה אליהם נשלחת הודעת הדואר. כאשר היא מגיעה אל השרת, הוא 'יודע' מה לעשות איתה, על פי כתובת הדוא"ל אליה נשלחה אותה הודעה.

את הדואר האלקטרוני אפשר לשלוח בשיטת ה'שגר ושכח'. אין צורך שהצד השני יהיה מחובר או זמין, ולא קיים הכרח שהנמען יהיה מחובר גם הוא לשירות בזמן השליחה (כמו למשל בהודעות במהלך צ'אט).

הגדרת דואר אלקטרוני נחשבת למורכבת יותר מאשר הגדרה של תוכנת צ'אט, למשל, משום שבמהלך ההגדרה יש 'לשוחח' עם השרת אשר מפעיל וקולט את התוכן של התיבה האלקטרונית. לכן, לרוב עושים זאת רק אנשים בעלי ניסיון וידע.

יש הבדל בין הגדרת תיבת דואר מקוונת לתיבה 'קבועה'

מי שמשתמש בתיבות הדואר האלקטרוני המקוונות (מסוגן של Gmail, המייל של וואלה ועוד) לא יבין, בוודאי, על מה מדובר כאן. הרי העניין פשוט למדי: האתר שואל אותך האם תרצה לפתוח תיבה, אתה בוחר שם משתמש וסיסמא וזהו – יש לך אחת. אבל דרך זו היא דרך הדומה להתקנת תוכנת צ'אט: כל העניין כבר מוכן מראש.

כאשר מדובר על הגדרת דואר אלקטרוני שאינו משתמש בפלטפורמה מקוונת קיימת (Outlook למשל), העניין מעט יותר מסובך. מדוע? משום שכאן אתה צריך להגדיר בעצמך את השרת שאליו יופנו ההודעות שלך או אלו שאתה מקבל, את ההגדרות של התיבה ואת ההעדפות האישיות לגבי דרך פעולתה. וזה עניין לא פשוט כלל.

מילים כמו POP3 או IMAP4 לא אומרים כמעט כלום לרוב משתמשי המחשב שקיימים היום, ולכן הפעולה הבסיסית, לכאורה, של הגדרת תיבת הדואר האלקטרונית הופכת להיות עניין בכלל לא קל.

מתי יש צורך להגדיר תיבת דואר אלקטרונית?

כפי שציינו, תיבות מקוונות לא זקוקות להגדרות כאלו, משום שהכל נעשה מאחורי הקלעים, על ידי האתר המפעיל אותן. אבל, מי שרוצה תיבה מסוג אחר (כזו שפועלת ללא צורך בדפדפן ובשרת של האתר המפעיל, ואלו שניים מההבדלים העיקריים בינה לבין התיבה המקוונת) יצטרך להגדיר אותה כמו שצריך.

תיבות שזקוקות להגדרה הן התיבות שפועלות באמצעות תוכנת האאוטלוק של מייקרוסופט, תיבות אשר פועלות באמצעות השרתים של ספקיות האינטרנט השונות ועוד. אלו יצריכו תשומת לב מיוחדת בשלבי ההתקנה הראשוניים.

אגב, הגדרת דואר אלקטרוני היא אחד הדברים החשובים ביותר במשרדים וחברות גדולות, במטרה לייצר שירות דואר אלקטרוני פנימי ואחיד – עשרות ומאות תיבות דואר אשר משתמשות באותו שרת. שירות כזה מאפשר לחברות לעבוד עם תיבות דואר אשר מזוהות גם הן עם החברה עצמה (למשל: עם סיומת זהה לדומיין של אתר האינטרנט הרשמי).

שירות כזה, מצריך הגדרת דואר אלקטרוני, ללא ספק. לא מדובר כאן בהגדרה מסובכת של כל התיבות, אך יש לבצע הגדרה מדויקת וספציפית של השרת בתחילת הדרך. לאחר מכן, צירוף של תיבות חדשות אליו לא יהיה פשוט כל כך למשתמש הממוצע, אבל יתבצע תוך שניות על ידי אדם שמבין בתחום.


ספקיות אינטרנט מהיר בישראל:

012 סמייל
013 נטוויז'ן
בזק בינלאומי
018
אינטרנט רימון
טריפל סי
Orange
Hotnet
שתף תוכן זה עם חבריך!